W naszej firmie jako jedynej w Gorzowie posiadającej urządzenie Hunter GSP 9700 możemy przeprowadzić test drogowy koła. Standardowe wyważenie na najlepszej nawet wyważarce komputerowej w niektórych przypadkach nie jest w stanie wyeliminować drgań samochodu w czasie jazdy, pomimo braku zastrzeżeń do prawidłowości kształtu opony.
Test drogowy jest odzwierciedleniem pracy opony w warunkach rzeczywistych, tzn. pod obciążeniem. Pomiar realizowany jest w ten sposób, że do obracającego się z określona prędkością koła dociskana jest specjalna rolka z siłą 6300 N. Opona obraca się wówczas nie w stanie swobodnym, jak przy normalnym wyważeniu, ale ugina się, co symuluje pracę na styku opona – podłoże. Sygnały przekazywane przez układ pomiarowy są analizowane w specjalnym oprogramowaniu i w wersji graficznej na ekranie monitora wyświetlane są wszystkie parametry pracy koła. Możemy wówczas określić, czy i w jakim zakresie dana opona powoduje negatywne zachowanie pojazdu w czasie jazdy czyli cykliczny nierównomierny nacisk na podłoże odczuwany jako wibracja.
Innym niekorzystnym i niepożądanym zjawiskiem jest tzw. ściąganie samochodu. Wówczas podczas ruchu pomimo prostej nawierzchni i ustawionej kierownicy na wprost występuje wyczuwalna zmiana kierunku jazdy. Jeżeli geometria samochodu jest ustawiona prawidłowo, przyczyną może być indywidualna różna siła tarcia w poszczególnych oponach. W tym przypadku znowu z pomocą przychodzi nam Hunter GSP 9700. W czasie testu drogowego możemy zmierzyć siły ściągające boczne poszczególnych kół. Urządzenie zasugeruje, które koło powinno znaleźć się w danym miejscu pojazdu, aby siły boczne się wzajemnie skompensowały i ściąganie samochodu ustało. Eliminujemy w ten sposób wielokrotne próby doświadczalne przy przekładaniu kół na pojeździe w celu ustabilizowania kierunku jazdy.
Badanie urządzeniem Hunter GSP 9700 jest dla wielu czołowych producentów ogumienia podstawowym testem do rozpatrywania reklamacji nowych opon.